GSM / Whatsapp: 0538 541 4114
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Filters
Ara

Faset Nedir?

Faset (facet) genel kullanım olarak 'geometrik şekillerin üzerindeki düz yüzeyler' olarak tanımlanabilir. Mücevherlerin ve pırlantaların üzerindeki düz yüzeylerin de her birine faset adı verilir. Fasetler görünümü iyileştirmek amacıyla taşların yüzeyi boyunca kesilmesiyle oluşturulur. Mücevher üzerinde faset kesimlerinin yüzlerce değişik şekli vardır. Bunlardan en yaygını ilk kez 1919 yılında kullanılmış olan Yuvarlak Pırlanta Kesim'dir. Pırlanta Kesim'in orjinalinde 57 faset bulunur. Fakat zaman içersinde farklı uygulamalar da geliştirilmiş, mesela ilave bir faset olarak 'külah ucu' (culet) de eklenerek toplam 58 faset olarak anılmıştır. Külah ucu, taşın tabanındaki uç kısmına, bir noktaya tekabül eden fasete denir.

Fasetlerin oluşturulma amacı, ışığın elmas içinde yansıtılarak taşın parlamasını sağlamaktır. Pırlanta kesim için, pırlantanın Taç (crown) kısmında 33 faset bulunur. Taç (Crown), pırlantanın üst yarısı olarak tarif edilebilir. Pırlantanın Külah (Pavilion) kısmında -külah ucu dahil- 25 faset bulunur. Külah (Pavilion) ise pırlantanın alt yarısına verilen addır. Pek çok pırlantada pırlantanın orta kısmı olan Kemer (Girdle) üzerinde de fasetler kesilmektedir. Kemer üzerindeki faset sayısı 32 ile 100 arasında değişebilir ve bu sayı pırlantanın toplam faset sayısından hariç tutulur. Bazen taştaki kusurları azaltmak amacıyla taç ve külah kısmında da ilave fasetler kesilebilir. Fakat pırlantanın kesiminde simetri önemlidir ve bu ilave fasetler taşın değerini düşürebilir.

Eğer bir pırlanta çok küçükse, taşın kesimi genelde bir kaç faset eksik olarak yapılır. Eğer çok küçük bir taş 58 faset olarak kesilirse pırlanta beyaz olarak gözükür. Bunun nedeni çok küçük taşlarda, aynı şekilde çok küçük olan fasetlerin, pırlantanın içine giren ışığı yansıtma amacını yerine getirememesidir. Benzer şekilde çok büyük taşlarda da pırlantanın ebatlarını en iyi şekilde kullanmak için ilave fasetler kesilebilir.

Yorum Bırak
Blog arşiv